Oban and District Provincial Mòd results

Alfie Robertson, Oban winner of the A C Beaton piping challenge trophy for march own choice playing Donald MacLean's farewell to Oban Picture: Kevin McGlynn

Want to read more?

We value our content and access to our full site is only available with a  subscription. Your subscription entitles you to 7-day-a-week access to our website, plus a full digital copy of that week’s paper to read on your pc/mac or mobile device.  In addition, your subscription includes access to digital archive copies from 2006 onwards.

Just want to read one issue? No problem you can subscribe for just one week (or longer if you wish).

Already a subscriber?

 

Problems logging in and require
technical support? Click here
Subscribe Now

Here are the results from this month’s Mòd Sgire An Òbain (Oban and District Mòd) – two glittering days of high achievement keeping Gaelic alive and thriving.

Mòd secretary Ann Ferguson said: ‘All competitors should be acknowledged for their efforts along with their teachers, tutors and families.

‘It is wonderful to see the interest and enthusiasm for Gaelic which is alive and thriving in the area.’

Oban Mod_Coisir Ceann an Tuirc members with conductor Joy Dunlop
Picture: Kevin McGlynn

Junior Oral Competitions

P2 Mixed – Poetry Fluent: 1 Mia Duff; 2 Stefan H Barker; 3 Ailios
MacCormack.
P3 Mixed – Poetry Fluent: 1 Freya Allen; 2 Iona Rodgers 3= Finn
MacDonald, Finlay MacInnes.
P4 Mixed – Poetry Fluent: 1 Katie Bonniwell; 2 Anna Galbraith; 3 Cara
Bezuidenhout.
P5 Mixed – Poetry Fluent: 1 Uisdean Craig; 2 Holly Smith.
P6 Mixed – Poetry Fluent: 1 Carys Rodgers; 2 Lucie Spreadbury; 3
Emily M Barker.
P7 Mixed – Poetry Fluent: 1 Jaime MacIntyre; 2 Esme McLeod; 3
Felix Hughes.
13-15 years Mixed – Poetry Fluent: 1 Bethan Neil; 2 Lily Robertson.
P6-7 Mixed – Poetry, learner: 1 Hannah Greig.
Mixed Poetry, learner 11-12 years Erin Greig.
Mixed – 13-18 years storytelling Bethan Neil.

Junior Singing Competition
P2 Solo Singing, own choice, Learner: 1 Oran MacKay; 2 Olivia
Carson; 3 Eilish Ditchfield.
P2 Solo Singing, own choice song, Fluent: 1 Stefan H Barker.
P4 Solo Singing, own choice song, Fluent: 1 Katie Bonniwell; 2 Cara
Bezuidenhout, 3 Roddy Galbraith.
P4 Solo Singing, own choice song, Learner: 1 Elaina Ramsay.
P5 Solo Singing, own choice song, Fluent: 1 Uisdean Craig; 2 Macy
Spreadbury.
P5 Solo Singing, own choice song, Learner: 1 Sophie Phillips; 2 Joni
MacDougall; 3 Carly Cranston.
P6 Solo Singing, own choice song, Fluent: 1 Carys Rodgers; 2 Emily
M Barker; 3 Lucie Spreadbury.
P6 Solo Singing, own choice song, Learner: 1 Ella Fyfe; 2 Cecelia
Steuart Forheringham; 3 Carrie MacKay.

P6 Solo Singing, own choice song, Learner: 1 Calum MacPherson; 2
Arran Ditchfield.
P7 Solo Singing Boys, own choice song, Fluent: 1 Felix Hughes; 2
Elio MacGregor.
P7 Solo Singing Girls, own choice song, Fluent: 1 Millie Bonniwell; 2
Jaime MacIntyre.
11-12 years Solo Singing Boys, own choice, Fluent: 1 David Rodgers.
11-12 years Solo Singing Girls, own choice song, Learner: 1 Aimee
Spreadbury; 2=Flora Cumming, Ella Fyfe.
11-12 years Solo Singing Boys, own choice song, Learner: 1 Finlay
Cottier.
13-15 years Solo Singing, own choice song, Silver Pendant: Boys 1
Declan Cumming; 2 Innes MacKay; 3 Finn Cumming.
13-15 years Solo Singing, own choice song, Silver Pendant: Girls 1
Feorlin Renton; 2 Erin Higgins; 3=Cara MacInnes, Lily Robertson.
13-15 years Solo Singing, prescribed song: 1 Cara MacInnes; 2 Rose
MacInnes, 3 Erin Higgins.
Winner of Silver Pendant: Cara MacInnes.
16-18 years Solo Singing, own choice song: 1 Ashling MacLean Duncan.

Solo Singing of traditional or unpublished own choice song, Primary
Boys and Girls: 1 Millie Bonniwell; 2=Katie Bonniwell, Lucie Spreadbury;
3 Uisdean Craig.
Solo Singing of traditional or unpublished own choice song, Secondary under 16 Boys and Girls: 1 Innes MacKay; 2=Finlay Cottier, Lily Robertson; 3 Cara MacInnes.
Solo Singing of traditional or unpublished own choice song, 16 to 18
years Boys and Girls: 1 Ashling MacLean Duncan.

Junior Chanter Competitions
March, own choice, under 13 years, Novice: 1 Cody McGuigan; 2 Morvern Cruickshank, 3 Alexander Cruickshank.
March, own choice under 13 years: 1 Alex Ross; 2 Finn MacKechnie.
Strathspey and Reel under 13 years, own choice: 1 Alex Ross.

Junior Piping Competitions

March, own choice under 15 years, Novice: 1 Alfie Robertson; 2 Aimee
Clark; 3 Calum James Bulloch.
March, own choice under 15 years: 1 Ronald MacColl; 2 Hugh Anderson; 3 Ruairi Cottier.
Strathspey and Reel, own choice under 15 years: 1 Hugh Anderson; 2 Ronald MacColl; 3 Ruairi Cottier.
March, own choice 15 to 18 years: 1 Calan McGuigan; 2 Alexander MacDonald; 3 Sam Dodds.
Strathspey & Reel, own choice 15 to 18 years: 1 Alexander MacDonald; 2 Calan McGuigan.
Piobaireachd under 19 years: 1 Calan McGuigan; 2 Alexander MacDonald.
6/8 March under 19 years: 1 Calan McGuigan.
Selection of Own Choice Pieces, under 19 years: 1 Calan McGuigan.

Junior Fiddle Competitions
Slow Gaelic Air, March & Reel under 13 years, own choice: 1 David
Rodgers; 2 Sam Wilson; 3 Morvern Cruickshank.
Slow Gaelic Air: March, Strathspey & Reel 13 to 18 years, own choice: 1
Fiona Cruickshank; 2 Finlay Wilson.

Junior Accordion Competitions
March, Strathspey & Reel under 13 years: 1 Finn MacKechnie.
Set of Three Gaelic Waltzes 13 to 18 years: 1 Alasdair Donald Campbell; 2
Lily Robertson.

Junior Literature in Gaelic Competitions
Write a Piece of Work in Gaelic, under supervision: Bethan Neil.
Junior Poster Competitions
Design a Poster Using Gaelic Wording: 1=Alasdair MacLean-Fleming and Ruairidh MacLean-Fleming.

Senior Oral Competitions
Reading At Sight Fluent: 1 F Ann MacLean.
Reading At Sight Learners: 1 Anne Coleman; 2 Sarah Douglas; 3
Frances Lynn.
Reciting From Memory: 1 F Ann MacLean; 2 Sarah Douglas.
Reciting From Memory: 1 F Ann MacLean.
Gaelic Speech: 1 F Ann MacLean.
Gaelic Conversation: 1 F Ann MacLean; 2 Sarah Douglas; 3 Anne
Coleman.

Senior Vocal Music Competitions
Solo Singing of a song chosen by competitor, female voices: 1
Donna Dugdale; 2 Shona Keith; 3 Natalie Livingstone.
Solo Singing of one of the prescribed songs, male or female voices: 1=Mary MacKinnon, Rena Gertz.
Solo Singing of a song written by an Argyll Bard, chosen by
competitor: 1 Donna Dugdale; 2 Shona Keith; 3 Helen C Pearson.
Solo Singing, own choice, confined to former winners of Pendant, male or female voices: 1 Helen C Pearson; 2 F Ann MacLean; 3 Mary MacKinnon.
Solo Singing of a traditional or unpublished song chosen by
competitor, male of female voices: 1 Helen C Pearson.

Senior Group Vocal Music Competitions
Choral Singing, mixed voices, in four part harmony of two songs, own choice: 1 Coisir Ghàidhlig an Obain; 2 Coisir Ghàidhlig Thaigh an Uillt.

Choral Singing, male or female voices, of two songs, own choice: 1
Coisir Ghàidhlig an Òbain Nan Ban; 2 Coisir Ceann an Tuirc.

Choral Singing, mixed voices in four-part harmony of Puirt-a-
Beul, own choice: 1 Coisir Ghàidhlig Thaigh an Uillt; 2 Coisir Ghàidhlig an Obain.

Chrissie McLeod Memorial Trophy: Uisdean Craig and Lucie Spreadbury.
Donald Morrison Memorial Cup: Jaime MacIntyre.
Mary Catherine MacNeil Trophy: Millie Bonniwell.
Comann nam Pàrant an Òbain Trophy/Primary 7 mixed Fluent Poetry:
Jaime Macintyre.
Comann nam Pàrant an Òbain Trophy/13-15 years Fluent Poetry: Bethan Neil.
Comann nam Pàrant an Òbain Trophy/ Primary 2 Learner Own Choice: Oran MacKay.
Etive Trophy: Katie Bonniwell.
Craigie Memorial Trophy: Ashling MacLean Duncan.
Annie Lindsay Maclellan Cup: Millie Bonniwell.
A C Beaton Cup: Ronald MacColl.
A C Beaton Challenge Shield: Calan McGuigan.
A C Beaton Juvenile Challenge Trophy: Alexander MacDonald.
John MacCorquodale Files Memorial Trophy: Daivd Rodgers.
George McHardy Trophy: Fiona Cruickshank.
Irene McCowan Medal: Helen Pearson.
Iseabal Scott Memorial Trophy: Donna Dugdale.
Ann M MacDougall Memorial Salver: Coisir Ghàidhlig an Òbain.
Hugh MacPherson Memorial Quaich: Coisir Ghàidhlig an Òbain.
Robin Banks Memorial Salver: Coisir Ghàidhlig an Òbain.
Comunn Gàidhealach an Òbain Quaich: Coisir Ghàidhlig Thaigh an Uilt.