Am Mòd Nàiseanta Rìoghail Glaschu 2019: Monday and Tuesday results

Want to read more?

We value our content  and access to our full site is  only available on subscription. Your subscription entitles you to 7-day-a-week access to our website, plus a full digital copy of that week’s paper to read on your pc/mac or mobile device In addition your subscription includes access to digital archive copies from 2006 onwards

Already a subscriber?

 

Subscribe Now
Monday

Junior choirs:

Unison Under 19 Open (C173): Sing two songs, one prescribed song, one own choice – area, district or town choirs: 1 Còisir Òg Ghàidhlig na h-Eaglaise Brice, Queen Elizabeth Coronation (1937) Trophy; 2 Rionnagan Rois.

Two-part Harmony Under 19 years Open (C174): Sing two songs. One prescribed song, one own choice – area, district or town choirs: 1 Edinburgh Academy Chamber Choir, Tom Crawford Trophy; 2 Còisir Òg Ghàidhlig na h-Eaglaise Brice.

Puirt-a-beul Under 19 years Open (C175): Unison singing of prescribed puirt a beul – area, district or town choirs: 1 Còisir Òg Ghàidhlig na h-Eaglaise Brice, Martin Wilson (North Berwick) Trophy; 2 Rionnagan Rois.

East Kilbride District Council Trophy for the highest aggregate marks in C173, C174 and C175; The Iain Morrison Memorial Trophy; Alistair MacNeill (North Berwick) Trophy for the tutor of the choir gaining the highest aggregate marks in Gaelic in C173, C174 and C175 and Jean Walker Memorial Trophy for the highest marks in Music in competitions C173, C174 or C175: Còisir Òg Ghàidhlig na h-Eaglaise Brice.

Unison, Under 13 Learners (C76): Sing two songs. One prescribed song, one own choice – school or area, district, town choirs: 1 Caraidean Ciùil Ìle, Donald and Mamie MacPhail Trophy; 2 Còisir Òg nan Loch; 3 Rionnagan Rois.

Two-part Harmony Under 13 Learners (C77): Sing two songs. One prescribed song, one own choice – school or area, district, town choirs: 1 Caraidean Ciùil Ìle, The Sangobeg Investments Ltd Prize.

Darlington Society Silver Jubilee Trophy for the highest marks in Gaelic and Morag Robb Memorial Trophy for the highest marks in Music: Caraidean Ciùil Ìle.

Puirt-a-beul, Under 13 Learners (C78): Prescribed puirt a beul – school or Area, district, town choirs: 1 Còisir Òg nan Loch, The Olive Campbell MBE Trophy, Macintyre Cup; 2 Caraidean Ciùil Ìle; 3 Rionnagan Rois.

Unison Rural Primary Schools Only (C03): Sing two songs. One prescribed song, one own choice. Confined to primary schools in rural areas excluding towns with a population of 2000 or more: 1 Bun-sgoil Thiriodh, Badenoch and Strathspey Area Committee Trophy.

Junior singing:

Solo Singing, Ages 5 years, learners (C27(i)): Singing of a prescribed song: 1 Mara Hughes, Bun-sgoil Chondobhrait; 2 Magnus Montgomery, Sgoil a’ Bhac; 3 Samantha Barnes, Bun-sgoil Ghàidhlig Ghleann Dail.

Solo Singing, Ages 6 Learners (C27(ii)): Singing of a prescribed song: 1 Tess Fleming, Bun-sgoil Ghàidhlig Ghleann Dail; 2 Aela Tangny, Comunn Gàidhealach Mhuile; 3 Rosie Scott, Sgoil Ghàidhlig Ghlaschu.

Joan Campbell Memorial Trophy for highest mark in C27(i) and C27(ii): Tess Fleming, Bun-sgoil Ghàidhlig Ghleann Dail.

Solo Singing, Ages 7 years Learners (C27A(i)): Singing of a prescribed song: 1 Kara MacIntyre, Còisir Òg Loch Alainn, Hugh Macintyre Memorial Cup; 2 Sophie Phillips, Bun-sgoil Àird Driseig; 3 Rebecca Hagery.

Solo Singing, Ages 8 years Learners (C27A(ii)): Singing of a prescribed song: 1 Robbie Donald MacLean, Sgoil Eolaigearraidh, Hugh Macintyre Memorial Cup; 2 Finlay Addison, Bun-sgoil Port Ilein; 3 Flora Cumming, Bun-sgoil Achadh na Creige.

Solo Singing Girls Ages 9-10 Learners (C51): Singing of a prescribed song: 1 Feorlin Renton, Bun-sgoil Inbhir Aora, Mrs Roderick B Munro Trophy: 2 Cara MacInnes, St Columba’s Primary, Oban; 3 Charlet Rose Munro, Bun-sgoil Port Ilein and  Emma Catriona Fairbairn, Sgoil nan Loch.

Solo Singing Boys Ages 9-10 Learners (C52): Singing of a prescribed song: 1 Innes MacKay, Bun-sgoil an Dùn Beag, Dr Archie MacKinnon (Islay) Memorial Trophy; 2 Callum Semple, Bun-sgoil Bhogha Mòr; 3 Alasdair Gordon, Sgoil a’ Mhanachainn.

Donald Macleod Trophy for the highest mark in Gaelic in C51 and C52: Innes MacKay, Bun-sgoil an Dùn Beag.

Solo Singing Boys Ages 11-12 years Learners (C52A): Singing of a prescribed song: 1 Andrew Gordon, Acadamaidh Baile Theàrlaich, Dunoon Observer and Argyllshire Standard Medal; 2 Seumas MacRae, Sgoil MhicNeacail; 3 Liam Gray, Àrd-sgoil Ìle.

Solo Singing Girls Ages 11-12 Learners (C51A): Singing of a prescribed song: 1 Kyla Mackenzie, Sgoil MhicNeacail, Ronald MacEachen Memorial Cup, Dunoon Observer and Argyllshire Standard Medal; 2 Aimee Macleod, Sgoil nan Loch; 3 Iona Simpson, Rionnagan Rois.

Solo Singing Girls Ages 13-15 Learners (C102): One prescribed song. James C McPhee Medal: 1 Aimee Georgeson, Rionnagan Rois, James C. MacPhee Memorial Medal: 2 Talia Graham, Sgoil MhicNeacail; 3 Kirsty Nicolson, Sgoil MhicNeacail and Eve Stewart, Rionnagan Rois.

Solo Singing Boys Ages 13-15 years Learners (C103): One prescribed song, James C McPhee Medal: 1 Archie Kennedy, Còisir Òg Loch Àlainn, James C. MacPhee Memorial Medal; 2 Angus McLean, Sgoiltean Ceann Loch Gilp.

Alexander Hamilton Trophy for the highest mark in Gaelic in C102 and C103

Jean Graham Memorial Trophy for the highest marks in music in C102 and C103

Solo Singing Under 19 (C177): One song, own choice. Confined to first prizewinners of solo singing competitions at previous Royal National Mods: 1 Alice Nic a’ Mhaoilein, Sgoil MhicNeacail, Skelmorlie and District Highland Association Quaich: 2 Anna NicLeòid, Inbhir Nis and Ruairidh Gray, Uibhist a Deas; 3 Lewis Davey, Ìle.

Traditional Singing, Open, Ages 16-18 Learners (C145A): One song sung in traditional style, own choice: 1 Elizabeth MacMillan-Currie, Àrd-sgoil Ìle, Provost of Falkirk Medal: 2 Rachel Bolton, Còisir Òg Loch Àlainn; 3 Holly MacLean, Àrd-sgoil Thobar Mhoire.

Duet, Under-13 learners (C79): Sing one song, own choice: 1 Dearbhla Newman and Charlet Rose Munro, Bun-sgoil Port Ilein, Angus MacTavish Memorial Trophy.

Waulking Under 19 (C180): Sing waulking songs of own choice: 1 Sgioba Luadh Bun-sgoil Ghleann Dail, The Harris Tweed Authority Award.

Folk Groups, Under-19 years (C172): Perform two contrasting songs of own choice with accompaniment of musical instruments: 1 Dual, Fèis Eilean an Fhraoich, The Allan Thomas Mitchell Trophy; 2 Bùrach; 3 Deàrrsadh Ceilearadh.

Folk Groups, Under-13 years (C172A): Perform two contrasting songs of own choice with accompaniment of musical instruments: 1 Clann le Ceòl, The Murdo MacFarlane Trophy; 2 Na Smeoraich; 3 Clann Ghlaschu.

Action Song, Under-13 (C87B): Song with actions illustrative of the theme or demonstration of labour action accompanied by song: 1 Còisir Òg Loch Àlainn, Margaret Macdougall (Fort William) Memorial Trophy; 2 Comunn Gàidhealach Mhuile.

Drama, Under-13 years (C87A): Original play devised and staged by school or group presenting the playlet: 1 Sgoil Ghàidhlig Ghlaschu, Donald Macdonald Memorial Trophy; 2 Sgoil Ghàidhlig Ghlaschu Ath-thaigh.

Junior oral:

Poetry Recitation, Ages 5 Learners (C26(i)): Recitation of a prescribed piece of poetry, no actions: 1 Magnus Montgomery, Sgoil a’ Bhac; 2 Calvin McInroy, Sgoil na Coille Nuaidh; 3 Samuel Duke, Bun-sgoil Chondobhrait and Shivan Saul, Sgoil Ghàidhlig Ghlaschu.

Poetry Recitation, Ages 6 Learners (C26(ii)): Recitation of a prescribed piece of poetry, no actions: 1 Tess Fleming, Bun-sgoil Ghàidhlig Ghleann Dail; 2 Phoebe Payne, Bun-sgoil Ghàidhlig Innis an Uillt; 3 Lydia Fraser, Bun-sgoil Chondobhrait.

Phemie Wilson Memorial Trophy for highest mark in C26(i) and C26 (ii): Magnus Montgomery, Sgoil a’ Bhac.

Poetry Recitation, Ages 7-8 Learners (C26A): Recitation of a prescribed piece of poetry, no actions: 1 Lucie Spreadbury, Bun-sgoil Achadh na Creige, Rotary Club of Falkirk Trophy; 2 Harris Elliot, Bun-sgoil Chondobhrait; 3 Orla Grace Gilligan, Our Lady of the Annunciation.

Poetry Recitation, Ages 9-10 years Learners (C49): Recitation of a prescribed piece of poetry, no actions: 1 Lily McDowall, Sgoil nan Loch, Cowal Trophy; 2 Tiami Doherty, Bun-sgoil Chnoc a’ Chonaisg; 3 Charlet Rose Munro, Bun-sgoil Port Ilein.

Poetry Recitation, Ages 11-12 years Learners (C49A): Recitation of a prescribed piece of poetry, no actions: 1 Layla Orr-MacIntyre, Còisir Òg Loch Àlainn,  John Mackenzie Paterson Memorial Trophy; 2 Cormac Sandison, Sgoil nan Loch; 3 Mary Morrison, Sgoil MhicNeacail.

Poetry Recitation, Ages 13-15 Learners (C100): Recitation of a prescribed piece of poetry, no actions: 1 Jessica Gordon, Acadamaidh Baile Theàrlaich, Sabhal Mòr Ostaig Silver Medal; 2 Rachel Henderson, Àrd-sgoil Phort Rìgh; 3Chloe Curtis, Àrd-sgoil Àird nam Murchan.

Poetry Recitation, Ages 16-18 Open (C150): Recitation of a piece of poetry, own choice, no actions: 1 Rachel Bolton, Còisir Òg Loch Àlainn.

Conversation, Ages 7 Open (C24(i)): Conversation on any subject chosen by the competitor:  1 Jonathan Dòmhnallach, Sgoil Stafainn, Sabhal Mòr Ostaig Silver Medal; 2 Fionnlagh Mac a’ Mhaoilein, Bun-sgoil Ghàidhlig Inbhir Nis; 3 Aidan Newcott, Bun-sgoil Ghàidhlig Inbhir Nis.

Conversation, Ages 8 years Open (C24(ii)): Conversation on any subject chosen by the competitor:  1 Isla Morrison, Bun-sgoil Bruach a’ Mhuilin, Sabhal Mòr Ostaig Silver Medal; 2 Eilidh Mairead NicAoidh, Bun Sgoil Ath-Tharracail;  3 Seumas MacDonald, Bun-sgoil Bhaile a’ Mhanaich.

Tuesday

Junior Choirs:

Unison, Ages 13-18 Open (C110): Sing two songs, one prescribed song, one own choice: 1 Còisir Sgoil MhicNeacail, Mrs Campbell Blair Trophy; 2 Còisir Àrd-sgoil Ghàidhlig Ghlaschu; 3 Sgoil Sir E Scott.

Two-part Harmony, Ages 13-18 Open (C111): Sing two songs, one prescribed song, one own choice: 1 Còisir Sgoil MhicNeacail, Oban Times Challenge Trophy; 2 Còisir Àrd-sgoil Ghàidhlig Ghlaschu; 3 Sgoil Sir E Scott.

Puirt-a-beul, Ages 13-18 Open (C112): Sing prescribed puirt-a-beul: 1 Còisir Sgoil MhicNeacail, Belle Campbell Trophy; 2 Còisir Àrd-sgoil Ghàidhlig Ghlaschu; 3 Sgoil Sir E Scott.

Reverend Archie M. Beaton Trophy for the highest aggregate marks in C110, C111 and C112, Heather K Moore Cup for the highest aggregate marks in Music in C110, C111 and C112; Janet Kelly Brown (Uist) memorial Trophy to the High School Choir from an Island community, gaining the highest marks in Junior Choral Competition: Còisir Sgoil MhicNeacail.

Unison, Under-13 Fluent (C71): Sing two songs, one prescribed, one own choice: 1 Sgoil Sir E Scott, Aberfoyle and District Branch Trophy; 2 Còisir na h-Òige BSGI; 3 Còisir Bun-sgoil Ghàidhlig Ghlaschu.Two-part Harmony, Under-13 Fluent (C72): Sing two songs, one prescribed song, one own choice: 1 Sgoil Sir E Scott.

Mrs Ann Grant of Laggan Memorial Trophy.Puirt-a-beul Under-13 Fluent (C73): Unison singing of prescribed puirt-a-beul: 1 Sgoil Sir E Scott, Mrs Schroder Cup; 2 Còisir na h-Òige BSGI; 3 Còisir Bun-sgoil Ghàidhlig Ghlaschu.

Susan Paterson Caledonian MacBrayne Trophy for highest aggregate marks in C71, C72, C73: Sgoil Sir E Scott.

Junior singing:

Traditional Singing Girls, Under-11 years Fluent (C70A(i)): one song sung in the traditional style, own choice: 1 Frankie Macdonald, Sgoil Ghàidhlig Ghlaschu; 2 Sophie Stewart, Rionnagan Rois; 3 Isobel Craig, Sgoil Sir E Scott.

Traditional Singing Girls, 11-12 years only Fluent (C70A(ii)): Traditional Singing, one song sung in the traditional style, own choice: 1 Aimee Macleod, Sgoil nan Loch; 2 Muireann Dalton, Sgoil Ghàidhlig Ghlaschu; 3 Maria Monk, Sgoil Ghàidhlig Ghlaschu.

Traditional Singing Boys, Under-13 Fluent (C70B): One song sung in the traditional style, own choice: 1 Luke Johnson, Sgoil Sir E Scott; 2 Eoghann D Caimbeul, Clann Thròndairnis; 3 Jordan MacIntyre, Sgoil Dhalabroig and Murray MacInnes Begg, Sgoil Lacasdail.

TSB (Scotland) Trophy for the competitor gaining the highest mark in C70A(i), C70A(ii) and C70B: Frankie Macdonald, Sgoil Ghàidhlig Ghlaschu and Aimee Macleod, Sgoil nan Loch.

Solo Singing Girls, Ages 16-18 Open (C155): Sing one song, own choice: 1 Abbie Morris, Àrd-sgoil Ìle, The Highland Society of London Trophy; 2 Holly MacLean, Àrd-sgoil Thobar Mhoire; 3 Brodie Crawford, Sgoiltean Ceann Loch Gilp.

Solo Singing Boys, Ages 16-18 Open (C156): Sing one song, own choice: 1 Samuel MacAoidh, Sgoil MhicNeacail, The Highland Society of London Trophy; 2 Iain MacCarmaig, Àrd-sgoil Phort Rìgh; 3 Eòin Cuimeanach, Àrd-sgoil Gheàrrloch.

Turriff Trophy for the highest marks in Gaelic in C155 and C156: Abbie Morris, Àrd-sgoil Ìle and Samuel MacAoidh, Sgoil MhicNeacail.

Meryl Mae Stewart Memorial Trophy for the highest marks in Music in competitions C155 and C156: Samuel MacAoidh, Sgoil MhicNeacail.

Traditional Singing Girls, Ages 16-18 Fluent (C145): One song sung in traditional style, own choice: 1 Eilidh Morag Nic a’ Phi, Acadamaidh Rìoghail Inbhir Nis, The Iain Morrison Memorial Trophy; 2 Catherine MacDonald, Sgoil Sir E Scott; 3 Ealasaid NicCoinnich, Nis.

Traditional Singing Boys, Ages 16-18 Fluent (C146): One song sung in traditional style, own choice: 1 Eòin Cuimeanach, Àrd-sgoil Gheàrrloch, Neil MacLaine Cameron Memorial Trophy; 2 Innes Scullion, Àrd-sgoil Ghàidhlig Ghlaschu; 3 Iain MacCarmaig, Àrd-sgoil Phort Rìgh.

Charlie MacColl Memorial Trophy for highest marks in C145 and C146: Eilidh Morag Nic a’ Phi, Acadamaidh Rìoghail Inbhir Nis.

Traditional Singing Girls, Age 13-15 Fluent (C94A): One song sung in traditional style, own choice: 1 Rhianna Boyle, Sgoil Ghàidhlig Ghlaschu, Traditional Silver Medal; 2 Kirsty Nicolson, Sgoil MhicNeacail; 3 Anna MacLeod, Sgoil Sir E Scott.

Traditional Singing Boys, Ages 13-15 Fluent (C94B): One song sung in traditional style, own choice: 1 Anndra Cuimeanach, Àrd-sgoil Gheàrrloch, Traditional Silver Medal; 2 Eosaph Galbraith, Sgoil Bhàgh a’ Chaisteil; 3 Alec Macdonald, Sgoil Ghàidhlig Ghlaschu.

Ann Kelly MacDonald Memorial Trophy for the competitor gaining the highest mark in C94A and C94B: Anndra Cuimeanach, Àrd-sgoil Gheàrrloch.

Solo Singing Girls, Ages 13-15 Fluent (C95): One prescribed song. An Comunn Gàidhealach Silver Medal: 1 Jessica Hanvidge, Acadamaidh Rìoghail Inbhir Nis, An Comunn Gàidhealach Silver Medal; 2 Ellie-Ceit Johnson, Sgoil Sir E Scott; 3 Camrie MacInnes, Comunn Gàidhealach Mhuile.

Solo Singing, Boys Ages 13-15 Fluent (C96): One prescribed song. An Comunn Gàidhealach Silver Medal: 1 Alec Macdonald, Sgoil Ghàidhlig Ghlaschu, An Comunn Gàidhealach Silver Medal; 2 Eosaph Galbraith, Sgoil Bhàgh a’ Chaisteil and
Innes John Begg, Sgoil MhicNeacail; 3 Conal MacDiarmid, Sgoil Ghàidhlig Ghlaschu.

Solo Singing, Ages 5-6 Fluent (C23): Singing of a prescribed song: 1 Brodie Fearghasdan, Sgoil Stafainn, Jeff MacLaren Memorial Shield; 2 Seren Johnston, Bun-sgoil Bhun Easain; 3 Eubha NicAonghais, Sgoil Bhaile a’ Mhanaich.

Solo Singing, Age 7 Fluent (Girls) (C23A(i)): Singing of a prescribed song: 1 Catherine Henderson, Bun-sgoil Inbhir Pheofharain; 2 Catriona Stevenson, Bun-sgoil Taobh na h-Aibhne; 3 Holly McGuire, Sgoil Ghàidhlig Ghlaschu.

Solo Singing, Age 7 Fluent (Boys) (C23A(i)): Singing of a prescribed song: 1 Calum Michael Morrison, Sgoil Ghàidhlig Ghlaschu; 2 Fionnlagh Mac a’ Mhaoilein, Bun-sgoil Ghàidhlig Inbhir Nis; 3Seonaidh MacLean, Sgoil Bhàgh a’ Chaisteal.

Solo Singing, Age 8 Fluent (Girls) (C23A(ii)):  Singing of a prescribed song: 1 Lilia MacDonald, Sgoil a’ Bhac; 2 Millie Bonniwell, Bun-sgoil Achadh na Creige and Ellie Laurie, Sgoil Sir E Scott; 3 Lucy Kennedy, Bun-sgoil Thiriodh.

Solo Singing, Age 8 Fluent (Boys) (C23A(ii)): Singing of a prescribed song: 1 James Hagerty, Bun-sgoil Chondobhrait; 2 Ryan MacDonald, Eilean Leòdhais; 3 Joseph Hamilton, Sgoil Bhaile a Mhanaich.

Solo Singing, Girls Ages 9 Fluent (C44(i)):  Singing of a prescribed song: 1 Eilish Lindsay, Bun-sgoil Chondobhrait; 2 Rachael Swallow, Bun-sgoil Chondobhrait and Sophie Stewart, Rionnagan Rois; 3 Niamh Dalton, Sgoil Ghàidhlig Ghlaschu.

Solo Singing Girls Age 10 Fluent (C44(ii)):  Singing of a prescribed song: 1 Maeve McKenzie, Bun-sgoil Chondobhrait, Nancy Craik Memorial Trophy; 2 Catriona Mackinnon, Bun Sgoil an Ath-Leathainn and Isobel Craig, Sgoil Sir E Scott; 3 Madelyn MacAskill, Sgoil Sir E Scott.

Solo Singing, Girls Age 11 Fluent (C44A(i)): Singing of a prescribed song: 1 Màili MacLennan, Bun-sgoil Ghàidhlig Inbhir Nis, Maybury Gardens Cup; 2 Isla Duke, Bun-sgoil Chondobhrait; 3 Iona Craig, Bun-sgoil Beinn Chamshroin.

Solo Singing, Girls Age 12 Fluent (C44A(ii)): Singing of a prescribed song: 1 Isabella Sommerville, Acadamaidh Rìoghail Inbhir Nis, Kenneth Brown Memorial Prize; 2 Rachel Buchan, Sgoil Ghàidhlig Ghlaschu; 3 Seona Brown, Sgoil Ghàidhlig Ghlaschu.

Solo Singing, Boys Ages 9-10 Fluent (C45): Singing of a prescribed song: 1 Finlay MacLeay Morrison, Sgoil Ghàidhlig Ghlaschu; 2 Ruaraidh MacLean, Comunn Gàidhealach Mhuile; 3 Tormod Macleod, Sgoil nan Loch.

Solo Singing Boys, Ages 11-12 Fluent (C45A): Singing of a prescribed song: 1 Kieran MacDonald, Bun-sgoil Thiriodh; 2 Ian Hughes-Hallett, Sgoil Ghàidhlig Ghlaschu; 3 Eoghann D Caimbeul, Clann Thròndairnis.

Precenting a Psalm Under 13 years (C171A): Present, in traditional manner, two verses of an own choice Psalm to a tune chosen from The Scottish Psalmody: 1 Eoghann D Caimbeul, Clann Thròndairnis, Jonathan MacDonald Kilmuir Trophy; 2 Willow NicFhearghais, Sgoil Stafainn; 3 Jonathan Dòmhnallach, Sgoil Stafainn.

Precenting a Psalm Under 19 years (C171B): Precent, in traditional manner, two verses of an own choice Psalm to a tune chosen from The Scottish Psalmody: 1 Alice Nic a’ Mhaoilein, Sgoil MhicNeacail. Allan C MacLeod Memorial Trophy.

Duet, Under-13 Fluent (C74): One song, own choice: 1 Isobel Craig and Fiona Langley, Sgoil Sir E Scott, Donald Ross Memorial Trophy; 2 Eilidh NicLeòid and Sophie Stewart, Rionnagan Rois; 3 Maeve Macdonald and Eilidh Thoms, Sgoil Ghàidhlig Ghlaschu.

Duet, Ages 13-18 (C144): One song, own choice: 1 Alice Nic a’Mhaoilein and Kirsty Nicolson, Sgoil MhicNeacail, MacTavish’s Kitchen Trophy; 2 Rebecca Swallow and Hannah Russell, Àrd-sgoil Greenfaulds/ Anna NicLeòid and Eve Byrne, Inbhir Nis agus Àrd-sgoil Greenfaulds; 3 Elizabeth MacMillan-Currie and Abbie Morris, Àrd-sgoil Ìle.

Oral:

Storytelling Ages 5-8 Open (C21): Telling a story of own choice: 1 Finlay Montgomery, Sgoil a’ Bhac, Alasdair Macinnes Memorial Cup; 2 Jonathan Dòmhnallach, Sgoil Stafainn and Lilia MacDonald, Sgoil a’ Bhac; 3 Alec Dolinsky-Fraser, Bun-sgoil Ghleann Dail.

Storytelling Ages 9-10 Open (C41): Tell a story of own choice: 1 Finlay MacLeay Morrison, Sgoil Ghàidhlig Ghlaschu; 2 Haraidh Lang MacDonald, Bun-sgoil Ghàidhlig Ghleann Dail; 3 Alasdair Iain MacAoidh, Bun-sgoil Ath-Tharracail.

Storytelling Ages 11-12 Open (C41A): Tell a story of own choice: 1 Maria Monk, Sgoil Ghàidhlig Ghlaschu; 2 Isla Scott, Sgoil Sir E Scott; 3 Alasdair Stiùbhart, Àrd-sgoil Phort-Rìgh.

Bible Reading Ages 9-12 Open (C43): Reading at sight from the Bible.  Passage to be chosen by the adjudicator: 1 Hannah Robertson, Bun-sgoil Chnoc na Creige; 2 Donald Andrew Fletcher, Sgoil Ghàidhlig Ghlaschu; 3 Isla Duke, Bun-sgoil Chondobhrait.

Storytelling Ages 13-18 Open (C89): Tell a story of own choice: 1 Anndra Monk, Àrd-sgoil Ghàidhlig Ghlaschu.

Bible Reading Ages 13-15 (C106): Reading at sight from the Bible.  Passage to be chosen by the adjudicator: 1 Anndra Cuimeanach, Àrd-sgoil Gheàrrloch; 2 Rae MacIver, Sgoil Ghàidhlig Ghlaschu; 3 Ealasaid MacLean, Àrd-sgoil an Òbain.