Shinty fixtures and results – 15.8.19

FORT V KILMALLIE 10/8/19 Triple goal scorer Scott Knox tackles Kilmallie’s Leigh Dunning in the Fort side’s 7- 0 win in the Strathdearn Cup semi-final. Picture Iain Ferguson, alba.photos

Want to read more?

We value our content  and access to our full site is  only available on subscription. Your subscription entitles you to 7-day-a-week access to our website, plus a full digital copy of that week’s paper to read on your pc/mac or mobile device In addition your subscription includes access to digital archive copies from 2006 onwards

Already a subscriber?

 

Subscribe Now
Results

Tulloch Homes
Camanachd Cup semi final
Kyles Athletic 0 v 3 Oban Caman

Strathdearn Cup semi finals
Newtonmore 2 v 1 Glenurquhart
Fort William 7 v 0 Kilmallie

Mowi Premiership
Kilmallie 1 v 2 Caberfeidh
Kingussie P v P Kinlochshiel
Pitch unplayable
Inveraray 2 v 2 Lovat Newtonmore 5 v 1 Lochaber

Mowi National Division
Beauly 1 v 2 Skye
Fort William 7 v 1 Glenurquhart
Glasgow MA 4 v 0 Oban Celtic

Mowi North Division 1
Inverness 4 v 0 Aberdeen Uni
Kinlochshiel 1 v 3 Kingussie
Skye 0 v 2 Glengarry
Lovat 4 v 2 Caberfeidh

Mowi South Division 1
Aberdour 2 v 0 Col Glen
Glasgow MA P v P Kyles Athletic
Pitch unplayable
Lochside Rovers 4 v 0 Ballachulish
Tayforth 3 v 3 Inveraray

Mowi South Division 2
Ardnamurchan 0 v 8 Kilmory
Glenorchy 10 v 0 Bute

Fixtures

Friday August 13
Mowi North Divison Two
Beauly v Boleskine
John MacRitchie – 6.30pm

Artemis Macaulay Cup Final
Oban Camanachd v Kingussie at Mossfield Stadium, Oban
Archie Ritchie – 4pm

Mowi Premiership
Kyles Athletic v Lochaber Robert Baxter
Newtonmore v Caberfeidh Deek Cameron
Kilmallie v Lovat
Andy MacLean

Mowi National Division
Strathglass v Fort William John Angus Gillies
Beauly v Glasgow Mid Argyll Graham Cameron – 3pm
Bute v Skye
Ross Brown

Mowi North
Divsion One
Fort William v Caberfeidh
Ewan MacDonald
Glenurquhart v Lovat
Iain Kennedy
Inverness v Glengarry
Brian MacKay
Kinlochshiel v Aberdeen Uni
Steven MacLachlan
Skye v Newtonmore
Calum Girvan – 3pm

Mowi South
Division One
Taynuilt v Tayforth
Alex MacVicar – 1pm
Ballachulish v Aberdour Graham Fisher

Mowi South
Division Two
Ardnamurchan v Bute
TBC

All throw-ups 2pm unless stated.

Read more about:

Related Articles