North Connel and District Horticultural Show trophy winners

Judges had a hard task at North Connel District Horticultural Show.

Want to read more?

We value our content and access to our full site is only available with a  subscription. Your subscription entitles you to 7-day-a-week access to our website, plus a full digital copy of that week’s paper to read on your pc/mac or mobile device.  In addition, your subscription includes access to digital archive copies from 2006 onwards.

Just want to read one issue? No problem you can subscribe for just one week (or longer if you wish).

Already a subscriber?
Subscribe Now

Championship Cup for most points classes 1-52 (flowers and vegetables): Fiona Shaw

McLeod Sheild for runner-up the champion classes 1-52: Hugh MacLeod

Lees Milne Cup for best exhibit classes 1-52 (flowers and vegetables): Hugh MacLeod

Oban Times Cup for most points classes 1-19 (flowers): Heather MacPherson

Campbell Godley Quaich for most points classes 20-25 (pot plants): Hugh MacLeod Dundonald Vase for winner class: Marian Steeman

Agnes MacKay Quaich for winner class 17 or 18 or (violas or pansies): Jim MacKie

Tensfeldt Cup for most points classes 26-52 (vegetables): Fiona Shaw

Silver Baking Cup for most points classes 53-56 (children’s baking sevens and under): Euan Campbell

Silver Rose Bowl for most points classes 57-60 (children’s baking 8-14 years): Sophie Stewart

An Claddich Quaich for most points classes 61-73 (baking): Suzanne Hill

Best Eggs Trophy for winner class 74: Laurie Shaw

Achnacreebeag Cup for most points classes 75-80 (floral art): Morag Allward

Graham Stooke Photography Cup for most points classes 81-85 (adult’s photography): Amber Richards

Silver Photography Shield for most points classes 86-90 (under 15s photography): Rachael Steward

Silver Vase for most points classes 91-96 (children’s nines and under): Finlay Wilson

Donald Morrison Cup for most points classes 97-102 (children’s 10-14 years): Rachel Carré

Jean Campbel Cup for best exhibit classes 91-102 (children’s section): Ruby Heritage-Crabb

Schools’ Challenge Cup: Barcaldine School

Best Wonky Vegetable: Gemma Bruce